ROZHOVOR: N.V.Ú. - legenda českého punku

Na festivalu Koupák Vítá Léto, který se konal 14.6.2014, jsme vyzpovídali Štěpána Málka, frontmana kapelyN.V.Ú., krátce po jejich vystoupení.

Jak vznikl název N.V.Ú.?

O tom je spousta historek, ale jednou jsme měli námět na název a manželka tehdejšího bubeníka vykřikla: „Nepřichází v úvahu!“ Nám se to líbilo, takže jsme to tak nechali. Je to jen jedna z verzí a každý z kluků by asi řekl jinou.

Na podiu předvádíš úžasnou show na rozdíl od některých kapel, které svou muziku tolik neprožívají. Kde bereš takovou spoustu energie?

Z rock’n’rollu! Jde o to, že já tu muziku miluju. Ona Tě prostě dostane. U téhle muziky nemůže člověk stát jako solnej sloup. Jde to ze mě samotného. Muzika je pro mě droga. Nic nešňupu, nic si nepíchám. Moje nejtěžší drogy jsou muzika, cigarety a ježdění na kole.

Jakou písničku z Vašeho repertoáru máte nejradši?

Všechno! Protože kdybych nějakou z věcí, co hrajeme, neměl rád, tak ji zpívat nebudu. Pokud bych měl opravdu vypíchnout něco, tak pro mne v současné době určitě Sestro, protože jsem čerstvě zamilovanej. Jak říkám všechno to jsou naše děti, já je rád zpívám a všichni je rádi hrajeme.

Kdo skládá texty?

Celá kapela. Samozřejmě někdo nakopne verš a ostatní se pak přidají. Výsledná podoba všech písniček vzniká na zkoušce.

Máš nějaký pikantnější zážitek z koncertování?

Když jsme dříve hodně popíjeli, tak se občas stalo, že se někdo pozvracel během produkce. Nebo jsem také spadl z pódia.

Kde nejradši hrajete? Město nebo kraj?

Všude. My si to užijeme, i když hrajeme pro 20 lidí nebo pro 2000 je nám to jedno. Hrajeme pro lidi, a pokud oni si to užijí, tak my samozřejmě taky.

Ve vašem repertoáru je i cover velmi známé folkové klasiky Tři kříže. Koho napadlo tuto píseň z coverovat?

Jeden čas byla velká móda, že punkové kapely, parodovaly country. My to nechceme parodovat, nám se ten song zkrátka líbí. Jedna z pověstí praví, že vznikla v Hradci Králové, ze kterého pocházíme. My covery moc nehrajeme, a když už, tak ho máme hrozně rádi. Jinak radši hrajeme svoje věci. Jen někdy se objeví nějaká srdcová věc a nám to nedá. Za tu dobu jsme coverů hráli spoustu, ale většinou to byli nepunkové věci. Já miluju punk, není divu, vždyť už v tom s N.V.Ú jedu 27 let, ale je moc pěkný muziky, tak proč si nasazovat klapky a zavírat si vrátka.

Když zůstaneme u téma covery, jak se s N.V.Ú tváříte na mladé punkové kapely, které si svůj playlist doplňují právě převzatými písněmi od Vás?

Jsme z toho pochopitelně nafoukaní. (smích) Ne vážně, to víš, že to potěší. Pokud někomu stojí za to coverovat náš song, tak to vnímáme jako poctu. My se „nesereme“ s autorskými právy, naopak se nám to líbí. Ano kdyby to coveroval třeba Michal David, to by mě asi nasralo, ale to naštěstí nehrozí. Když si to vezme mladá kapela do pusy, klidně si to může překopat po svém. Od toho ta muzika je.

Jak si myslíš, že punk vypadá dnes ve srovnání s minulostí?

Štěpán: Vypadá jinak, protože se píše rok 2014 a ne 1977. Budu citovat Charlieho Harpera, zpěváka kapely UK SUBS, který nedávno oslavil 70. narozeniny. Tenkrát se ho ptali, jestli si myslí, že je punk mrtvej nebo ne. A on řekl: "Hele je snad mrtvej rock nebo blues? Je tu pořád, buďto se o něm píše více nebo méně, ale stále tu jsou lidi, kteří to rádi hrajou nebo poslouchají. S punkem je to stejné." Za mě osobně říkám, staré kusy vymírají a vznikají nové kapely, které to hrají po svém a to je dobře. Lidi kašlete na šablony, jak se má hrát punk.

Co bys vzkázal fanouškům a čtenářům PlzeňskéKapely.cz?

To co vždy, bavte se, vyvádějte a užívejte si muziku. Pokud jste „nasraní“ tak ale zdravě, ať vám ta nenávist nesežere mozek, protože bez lásky to nejde.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram