ROZHOVOR: Láďa Křížek

17. 10. 2015 navštíví Plzeň legenda a jeden z nejlepších českých zpěváků, Láďa Křížek. V netradiční akustické verzi uslyšíte nejúspěšnější hity skupin Kreyson, Vitacit, Citron nebo Damiens. Láďa Křížek vystoupí v Music Clubu Jameson na Americké ulici za doprovodu jeho dvou kytaristů, Radka Kroce a Tomáš Krauze, se kterými jsem dnes udělal rozhovor, protože určitě nejen mě zajímá, co je kolem Ládi Křížka nového.

 

Bavíme se tady o akustické verzi. Jak vůbec vznikla?

"Akustická verze vznikla v roce 2006," říká Radek Kroc, který byl i tehdy u toho, "kdy se udělala šňůra cca 20 koncertů po sálech a klubech po celé České republice. Turné mělo obrovskou návštěvnost a výborný ohlas. Byla to taková předzvěst toho, co následovalo a co všichni znají - Láďa opět postavil Kreyson, vydali jsme dvd, nové cd... .Ale akustické hraní má své jedinečné kouzlo, a protože fanoušci chtěli dalších akustických vystoupení, Láďa jim rád vychází vstříc."

Oproti předchozím letům se mohou diváci těšit na skladby v provedení dvou kytaristů. Kromě Radka Kroce, který s Láďou působí v kapelách Kreyson a Vitacit, je dalším členem akustické sestavy plzeňský kytarista Tomáš Krauz (Paradox).

"Ve dvou kytarách jsou písně plnější a celkově to nabralo jiný rozměr ", pochvalují se muzikanti.

Jak se vlastně stane, že dva plzeňští kytaristé vystupují s legendou, jako je Láďa Křížek?

"S Láďou se známe od roku 1990," vzpomíná Radek. "Tenkrát jsem hrál v plzeňském Paradoxu a o něco později ve Feratu. A právě v tomto období jsme se potkali s Láďou, který hledal kytaristu pro akustickou verzi, která byla zmíněnou předzvěstí všeho, co následovalo. Láďovo nabídku jsem samozřejmě přijal a zbytek už je historie. A Tomáš? Tomáš Krauz byl pro mě logickou volbou, výborný kytarista, známe se roky, secvičili a zaranžovali jsme celý repertoár a začali vymýšlet, jak a čím vše posuneme dál."

A které skladby máte v repertoáru a které zazní zazní 17.10. v plzeňském Jamesonu?

"Napovídá tomu název "Láďa Křížek Akusticky", takže zazní největší hity z Láďovy diskografie (Kreyson, Vitacit, Citron a Damiens) jako "Vzdálená", "Čarovná noc", "Scházíš mi", "Snad odpustíš", a spoustu dalších. Vzhledem k tomu, že Láďa je opět v Citronu, připravuje i několik nádherných „citroňáckých“ věcí. To, jestli zazní v Jamesonu je ještě otázka. Návštěvníci se každopádně mají na co těšit a navíc si budou moct i něco odnést", směje se Tomáš Krauz.

Jedno akustické CD jste už vydali. Mám pravdu?

"Je to tak.", přikyvuje Radek. "V roce 2007 jsme vydali CD "Nejde vrátit čas", které se točilo živě v Třinci. Ale větší a silnější zážitek zažijete naživo ve dvou kytarách. Je to maso! " smějí se kluci.

A čím je akustické vystoupení jiné?

"Tak samozřejmě tím, že nehraje celá kapela," směje se Radek Kroc. "Ale vážně - kouzlo akustického projektu tkví v tom, že jsme lidem blíž, takže si na nás mohou tzv. sáhnout, mohou se s Láďou vyfotit, zajít pro podpis, zeptat se, co vás zajímá. Každý koncert je originál, spontánní záležitost, neboť i během koncertu mohou fanoušci s Láďou komunikovat." říká Radek Kroc.

Já na koncerty chodím hrozně rád kvůli právě těmhle věcem. Ale teď mám jiný dotaz: Co kdybych chtěl, aby Láďa Křížek zazpíval na oslavě mých narozenin? Je to vůbec možné?

"Ano je to možné. Stačí navštívit naše facebookové stránky "Láďa Křížek Akusticky", kam nám můžete napsat a zjistit vše, co Vás zajímá. Najdete tam i plánované koncerty, fotky a videa z koncertů a další zajímavosti. Určitě si nás najděte." říká Tomáš Krauz. „Jak už řekl Radek, akustické koncerty mají své kouzlo a lidé v minulosti neměli šanci se k Láďovi po koncertě dostat. Také Láďovi ten kontakt s lidmi chyběl, a proto si akustické koncerty hodně užívá.

Takže 17.10. v Jamesonu na Americké ulici v Plzni. Čeká vás výživná porce muziky a ojedinělý zážitek se stálicí české hudební scény."

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram