ROZHOVOR: Greymon - heavy rock from Pilsen

Myslím, že první bude asi všechny zajímat, jak vznikl název a jestli se tak kapela jmenuje od samotného začátku (pokud to říkám správně, je to rok 2000?)

Náš název je docela zajímavá kuriozita, protože je ještě o 9 let starší než samotná kapela. Kdysi ho vymyslel můj bratr na vojně jako neexistující, ale hezky znějící slovo. Tenkrát ještě s měkkým "i". Jediným drobným nedostatkem bylo, že nikdy neměl kapelu. V roce 2000 jsem já kapelu měl, ale neměl jsem název, nebylo tedy nic snadnějšího než zalovit v paměti a vzpomenout si na tento libozvučný název. Změnili jsme "i" na "y", ujistili se, že žádné takové slovo skutečně neexistuje a bylo hotovo. O dva roky později přišel náš tehdejší kytarista Petr Dvořák s dětskou kartičkou, na které byla nějaká animovaná příšera a vedle ní slovo Greymon. Byla to nějaká postava z japonského seriálu o digimonech, což byli následníci kultovních pokémonů. Když tedy budete hledat Greymon na internetu, vyskočíme na vás buď my anebo tyto příšery. My však byli první.

První roky jste v kapele zpěvačku neměli, šli jste cíleně po zpěvačce nebo to byla náhoda, která zůstala dodnes?

V první fázi existence kapely jsem byl nucen zpívat já, ale po celou dobu jsme všude házeli inzeráty, že někoho na zpěv hledáme. Já se vždy snažil zpěvu vyhýbat, tedy kromě vícehlasů, v těch se naopak vyžívám, ale nakonec to trvalo pět let. V roce 2005 se mi podařilo zlanařit moji spolužačku z vejšky - Lucku Čmolíkovou, která je s námi dodnes. Kdyby lano nepřijala, bylo by mi jedno, jestli u nás bude zpěvák nebo zpěvačka. Cíleně jsme šli po vyšším hlasu. Ale je pravda, že naše mollové melodie se hodí možná o trochu více pro ženský zpěv.

Máte již na kontě 3 alba. Kdo píše texty a hudbu?

V současné době skládám především já a klávesák Víťa Kraus. Máme ale v repertoáru i skladby od baskytaristy Ládi Soutnera, které složil pro svou bývalou kapelu Meclony Band. Dva texty dělala i Lucka Čmolíková. A v začátcích kapely skládali také tehdejší kytaristé Miloš Kubica a Petr Dvořák. Pokud jde o tvůrčí elán, tak v této kapele nikdy neexistovala síla, která by někomu bránila se autorsky prosadit.

Máte nějaký oblíbený klub, kde hrajete? A naopak máte nějaký vysněný klub (místo), kde byste si rádi zahráli?

Hrajeme rádi všude, je jedno, zda jde o klub, kulturák, přísálí nebo open air. A vysněný klub? Jak říká naše zpěvačka, špatný by nebyl nějaký větší stadion.

Můžete nám nějak představit nové CD? Kde se nahrávalo, jak dlouho se na něm pracovalo?

Pracovalo se na něm přes rok, protože u Greymonu nikdy nic nemůže jít hladce. Nové cédéčko se jmenuje "Brány propastí" a nese se v podobném duchu jako jeho úspěšná předchůdkyně "Ďáblova nevěsta". Zpěvné melodické skladby, spousta vícehlasů, spousta melodických vyhrávek, spousta dvojkopáků, prostě typický Greymon. Možná tentokrát trochu rychlejší a trochu metalovější. Nahrávalo se ve více studiích, ale výsledný mix a mastering je prací Jaroslava Brouzdy a jeho studia Gallery Sound ve Vejprnicích. Ten povětšinou pracuje s kapelami o poznání tvrdšími, ale my jsme ze spolupráce s ním naprosto nadšení. Tímto mu moc děkujeme.

Kde mohou fanoušci získat nové CD? A mohou ještě získat i vaše starší alba?

Nejschůdnější možností je napsat nám na e-mail greymon@seznam.cz a prostě se s námi domluvit. Cena je 100,- Kč, k tomu nějaké drobné za poštovné, na platbě se nějak domluvíme. Zatím se novinka prodává docela dobře, ale i kdyby byly prodeje na zlatou desku, tak to v pohodě stihneme obhospodařovat tímto způsobem. Další možností je koupit si CD na našem vystoupení anebo oslovit člena kapely, pokud bydlí kousek od vás. Elektronicky lze naše CD stáhnout za 80,- Kč na serveru www.rockpalace.cz. Stejným způsobem si lze pořídit i naše minulé album "Ďáblova nevěsta". Náš debut už neprodáváme, tenkrát hrála kapela něco úplně jiného než dnes.

Jak přijali fanoušci vaši novou desku? Máte už nějaké ohlasy?

Ohlasy jsou zatím velmi příznivé, jde prý o další obrovský skok dopředu. Za to jsme moc rádi, naším cílem bylo vydat nahrávku, která bude aspoň tak dobrá jako ta předchozí, která nám otevřela spoustu dveří a udělala jméno po celé republice. V dalších týdnech a měsících se vyjádří hudební kritika, tak snad se z euforie nedostaneme do stádia, kdy bychom museli chodit kanály.

Žánr, který hrajete, je asi velmi náročný, co se týče řekněme hlasitosti – kde zkoušíte?

Zkoušíme v Lednici na severním Plzeňsku, což je mé bydliště. Tedy, my už vlastně moc nezkoušíme, dnes už u nás všechno funguje trochu jinak. Ale narozdíl od jiných kapel, které jsou všude vyháněny ze zkušeben, máme zcela opačné zkušenosti. V době, kdy jsme ještě často zkoušeli, se místní babičky scházely na návsi a tam ten náš melodický metal poslouchaly. A další lidé nás pořád pobízeli, ať někdy zahrajeme venku, aby to bylo slyšet pořádně. Tak vznikl festival Lednice fest.

Jaká je vaše aktuální sestava? Představte nám ji.

Lucie Čmolíková - zpěv, Tomáš Pícl - kytara a zpěv, Ladislav Soutner - basová kytara a zpěv, Vít Kraus - klávesy a Karel Winkelhöfer - bicí nástroje.

Kde vás můžeme v nejbližší době vidět?

Bohužel, z důvodů časového, osobního a pracovního vytížení členů kapely je teď koncertní činnost ochromena, ale brzy snad začneme na koncertním kalendáři pro příští rok pracovat. Sice jsme tím asi prošvihli nějaké festivaly, ale nejlepší jsou stejně vlastní akce.

Kontakty, kde mohou fanoušci zjistit bližší informace o vaší kapele nebo například o koncertech?

Nejvíce informací najdete na stránkách www.greymon.wz.cz, kde je zpracována historie kapely a snažíme se tam umísťovat i spoustu dalších zajímavých informací. A samozřejmě koncertní rozpis. Ukázky naší tvorby si lze poslechnout na www.bandzone.cz/greymon. A hodně aktivní jsme na našem kapelním profilu na Facebooku, určitě si nás olajkujte, neujde vám tak žádná zajímavá informace.

 

Na otázky odpovídal Tomáš Pícl

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram