REPORT: Curlies natáčeli nový singl v klatovském ExAviku

Ve dnech 2. - 5. 10. 2014 proběhlo v Klatovech ve studiu Ex-Avik nahrávání nového alba pražské skupinyCurlies. Nahrávání se zúčastnili naši reportéři Eliška Pousková a Libor Moulis, jejichž články si můžete přečíst níže.

Pohledem Libora Moulise

V sobotu 4. 10. 2014, jsme si s kolegyní Eliškou P. udělali malý výlet. Naším cílem bylo nahrávací studio Ex-Avik v Klatovech. Naše cesta nebyla nahodilá, byli jsme totiž svědky samotného nahrávání. V tyto dny zde nahrávala pražská kapela Curlies.

Samotné studio se nachází na okraji Klatov, nedaleko solární elektrárny. Při vstupu do studia, jsme jako první zpozorovali malou improvizovanou kuchyň a dveře směřující do studia i režie. Kapela nás přijala stejně vlídně jako majitel Ex-Aviku Pavel Brom. Co mě jako první zaujalo, byla určitě chodba. Viseli zde fotky kapel, které zde už nahrávali. Jako fanoušek punk-rocku, jsem si rozhodně musel prohlédnout fotografie Vision Days či Punk Floid. I další kapely, které zde nahrávali, dělaly pro Plzeňskékapely.cz rozhovor. Namátkou uvedu Glajstr Duo, Sex Deviants či Infinito.

Přišli jsme do režie a byli svědky nahrávaní kytary. Pavel měl s kytaristou Markem Bláhou trpělivost, jelikož měl místy problémy s přesností. Nakonec se zadařilo a po nahrání  kytarového sóla se přešlo na nahrávání dalšího nástroje, kterým byli skotské dudy, na které hraje Michal Straka. Ještě když se nahrávala kytara, mohli jsme zaslechnout jejich ladění ve vedlejší místnosti. Dudák se začal ve studiu rozehrávat pohádkovou znělkou Včelí medvídci. Pavel nás upozornil, že pokud chceme být svědky nahrávání přímo ve studiu, neobejdeme se bez sluchátek. Kolegyně si tedy vzala sluchátka a vyrazila do studia s foťákem v ruce. Já jsem celý proces sledoval přes sklo režie se sešitem s poznámkami a lahví piva. Samotný Pavel nás nebral jako nějakou přítěž či rušivý element - naopak. Vše nám ochotně ukazoval a stručně komentoval. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací týkající se samotného studia.

Studio Ex-Avik, dříve sídlilo v Plzni na Karlovarské ulici. Dnes sídlí v již zmíněných Klatovech a krom samotného nahrávání se Pavel věnuje i křtům alb. V den kdy jsme přijeli, křtil například nové cd kapely Fiasko.

Pohledem Elišky Pouskové

Ve dnech 2 - 5.řijna se kapela Curlies z Prahy vydala do Klatov, nahrát svoje 3 singly ve studiu Ex-Avik. Curlies je cirkus punková kapela, která vznikla v roce 2011.

Proč zrovna cirkus-punk?  Curlies říkají: „Protože naše hudba je veselá, zvonivá, pohne i zatvrzelým škarohlídem, akordy mydlíme v takové rychlosti, že v pogu s námi ztratíte nejednu kalorii. Můžete ji poslouchat nehledě na věk a gender, stejně si Vás uloví.“

Do studia jsme dorazili v sobotu lehce po poledni. Zatímco ve studiu Marek Bláha nahrával své kytarové sólo, zeptala jsem se ostatních členů kapely, jaký mají názor na studio Ex-Avik?

Matýsek (basa): „Tohle studio je strašně luxusní.  Pája je dokonalej střihač, je hrozně hodnej a problémy s ním nejsou totálně v ničem, nedokáže se naštvat.“

Lukáš (bicí): „Tohle studio já zbožnuju, je to můj jedenáctý projekt tady. Byl jsem ve dvou dalších studiích, ale tohle je pro mě bezkonkurenčně nejlepší. Pavla zbožnuju a vlastně já jsem sem chlapce dotáhl. S Pavlem se dělá skvěle, je to milej člověk a má nápady. Uděláš nějakou věc, o který si myslíš,že je super, ale on ti tam vnese ještě nějakej producentskej pohled, nabídne novou variantu , dá do toho kus ze sebe a většinou to tam sedne jak prdel na hrnec.“

Michal (dudy): „Kvůli dudám jsem chtěl, aby se nahrávalo právě v tomto studiu, protože jsem tady již nahrával CD s dudáky a Pája má jako jeden z mála zvukařů vůbec zkušenosti s nahráváním dud. A říkal jsem si aspoň bude s Lukášem ve studiu klid, když to tady má rád.. no a byl .. (Lukáš dodal : byly basy bylo dobře). Pája je hračička, stále má nové vybavení, furt experimentuje s novými  způsoby, jde s dobou a ví jak to v téhle branži funguje. Jsem tu po třetí a vždy jsem nahrával na jinou sadu mikrofonů.“

A samozřejmě jsem tuto otázku položila i Markovi po dokončení jeho nahrávky.

Marek (kytara,zpěv): „Pro mě je jezdit do studia vždycky svátek, protože na něčem dlouho děláme a v zásadě o tom nikdo neví…no a pak během krátkýho období to přinese svoje ovoce: jedeme do studia, což je pro nás zážitek, pouštíme to mezi lidi...některý to potěší a některý dokonce přijdou a pochválej to, a to mě hrozně baví, protože je to taková satisfakce za ty večery, kdy se to snažím doma napsat, pak to pytlíkujeme dohromady ve zkušebně a nakonec z toho vyleze něco, co lidi baví.“

Po nahrávání se atmosféra uvolnila a kluci měli radost z dobře odvedené práce. Ve studiu jsem zůstala dlouho do noci. A to co se zde dělo, bylo parádní. Mates se postaral o zpestření večera a začal skládat písničku. Zhruba hodinu na to už všichni brali hudební nástroje i nenástroje a kreativně dávali dohromady melodii. Z jejich výtvoru jsem byla nadšena.

Nastávající den se vstávalo okolo 9:00 a Pája začínal "míchat", upravovaly se tóniny apod. Namíchat jednu písničku trvá zhruba 2 a půl hodiny. Kluci si písničky průběžně poslechli a komentovali, co se jim líbí a co naopak ne. Pája jejich názory, přání a výhrady vždy respektoval a vymýšlel alternativy, tak aby kapela byla naprosto spokojená.

Kluci průběžně natáčeli, co se ve studiu děje, a každý večer videa následně sestřihávali  a zveřejňovali:

Na dny strávené ve studiu s touto kudrnatou bandou budu ještě hodně dlouhou dobu s úsměvem na rtech vzpomínat a za oba autory chci kapele Curlies moc poděkovat za pozvání a možnost zúčastnit se nahrávání. Nemám více slov, byla to prostě bomba!

Kapelu Curlies můžete vidět 31.řijna 2014 v Plzni v Divadle pod Lampou, kde vystoupí spolu s kapelamiCheers a Poitín. Samotný křest nového EP proběhne 6.listopadu 2014 v pražském Vagonu.

© 2014-2021 panJosef.cz
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram